Зима розважає і навчає (продовження)
Зима надає нам багато можливостей для проведення нескладних дослідів (замерзання води, танення снігу й льоду в теплому приміщенні). Багато радості дає дітям заморожування підфарбованої води в різноманітних формочках. Завдяки розмаїттю барвників води та форм ви отримаєте чудовий матеріал для створення надзвичайно цікавої мозаїки. Це можуть бути фігури чудернацьких звірів, клумба з фантастичними квітами, казковий палац тощо. Але пам’ятайте, що завдання не повинно бути занадто складним для неї. Якщо вольове зусилля, розумно спрямоване й кероване дорослим, незначне воно неодмінно дасть відчуття радості, тоді як надміру складне завдання може перетворити вашого малюка на безпорадного Кая.
Найулюбленіше заняття дітей взимку – грати в сніжки, ліпити сніговичків, будувати снігові мури. Граючи з малятами, не допускайте їх переохолодження. Між тим, не забувайте роздивитись з малюком сніжки, які ви ліпите. Запитайте, якої вони форми, розміру. Чиї більші – ваші чи малюкові? Чому у мами чи тата сніжки великі, а у дитини маленькі? Чи може малюк зліпити велику сніжку? Встановіть зі своїм «чомусиком» шляхом елементарних дослідів, який сніг найкраще ліпиться. Влаштуйте змагання: хто зліпить більше сніжок – ви чи ваш малюк. Пограйте в гру «Хто вцілить?». Пригадайте й розкажіть йому, як ви в дитинстві бавилися на зимовій прогулянці.
Обов’язково скористайтеся відповідною погодою, аби зліпити з дитиною
сніговичка. Добре спочатку обговорити, з яких частин будете його складати. Сніговичків варто зліпити кілька: їх можна буде порівнювати між собою, шукати в них спільне та відмінне. Запропонуйте дитині зліпити Снігуроньку чи Снігову Королеву. Ця скульптура має відрізнятися від сніговичка: тулуб треба скатати у вигляді циліндра.
Спостерігайте за тривалістю світлового дня взимку. Зробіть разом з дитиною модель зимової доби з білого картону з рухомими елементами.
Зі старшими дошкільнятами відмічайте, як змінюється тривалість кожного означеного періоду, для цього слід використати годинник.
Не забувайте про санчата. Катаючись з дітьми з гірки, пропонуйте визначити, хто з них проїхав на санчатах більшу відстань, хто меншу. Дайте можливість дитині поміркувати, чому з високої гірки санчата їдуть далеко, а з невисокої – близько. Можна визначити і швидкість руху в обох випадках за допомогою годинника (секундної стрілки).
Якщо ви вийшли на прогулянки в той час, коли йде сніг, то матимете чудову нагоду вчити малюка спостерігати снігопад в тиху погоду, роздивлятися сніжинки, що падають на рукавичку, куртку, іграшки, які він взяв на прогулянку. Зверніть увагу на розмір сніжинок та їхню форму. Що буде зі сніжинкою, якщо на неї подихати? Нехай малюк спробує підрахувати, скільки сніжинок упало на підставлену долоньку, визначить, що з ними відбувається. Вдома запропонуйте дитині намалювати сніжинки, які вона роздивлялася, та, пофантазувавши, придумати свої цікаві візерунки для сніжинок.
Коли ж у негоду ваша дитина залишається вдома, знайдіть час поспілкуватися з нею. Скажімо, пригадайте разом ваші прогулянки, поговоріть про зимові місяці. Зі старшим дошкільням можна зробити звуко-буквений аналіз зимових місяців. Порахуйте звуки та букви в кожному слові, порівняйте їх кількість. Можливо, дитина виявить бажання продовжити складати казки про місяці. Допоможіть реалізувати задум: нехай це будуть малюнки, книжечка, настільний театр.